Кафедра економічної кібернетики та управління економічною безпекою (ЕК)

Мова:

Сьогодні в Україні відзначається День Гідності та Свободи!

Сьогодні в Україні відзначається День Гідності та Свободи!

Саме цього дня, 9 років тому, 21 листопада 2013-го — вечірнім мітингом на Майдані Незалежності у Києві розпочалася українська Революція Гідності.

21 листопада 2013 року, після рішення Кабміну про призупинення підготовки до асоціації з ЄС, на Майдані у Києві люди почали збиратися на протест. Угода про асоціацію з ЄС готувалася з 1998 року, її повинні були підписати на Вільнюському саміті 28 листопада. Проте, після таємної зустрічі Путіна та Януковича у Сочі, українська влада відмовилась від підписання. У цьому ж розпорядженні уряду йшлося про те, щоб “відновити активний діалог з Російською Федерацією та іншими країнами Митного союзу і державами-членами СНД щодо пожвавлення торговельно-економічних зв’язків”.

Цинізм ситуації полягав у тому, що розпорядження підписали того ж дня, коли президент Янукович у Відні розповідав журналістам про те, що, обравши євроінтеграцію, Україна “іде правильним шляхом”. “Україна йшла і буде продовжувати йти шляхом євроінтеграції”, – заявив Янукович 21 листопада 2013 року.

Також, за день до оприлюднення історичного рішення про призупинення євроінтеграції, тодішній прем’єр-міністр Микола Азаров запевняв, що підготовка до саміту у Вільнюсі відбувається за планом.

Підняти людей на акції протесту допомогли соціальні мережі. Twitter і Facebook швидко рознесли інформацію про громадські акції. Першими вийти на Майдан Незалежності запропонували журналісти 5 каналу Інна Неродик і Ольга Сніцарчук. Але найбільший ефект справив пост у Facebook журналіста Мустафи Найєма. “Зустрічаємось о 22:30 під монументом незалежності. Вдягайтесь тепло, беріть парасолі, чай, каву, хороший настрій та друзів”, – написав Найєм.

Учасників мітингу в столиці було до 2 тисяч. Небайдужі люди вийшли також у Донецьку, Івано-Франківську, Луцьку, Харкові, Хмельницькому, Ужгороді.

Тодішня влада моментально відреагувала на спротив громадян. Окружний суд Києва заборонив встановлювати малі архітектурні форми у вигляді наметів, кіосків, навісів, у тому числі тимчасових та пересувних з 22 листопада 2013 року по 7 січня 2014 року на Майдані Незалежності, вулиці Хрещатик та Європейській площі.
Однак, попри появу на Майдані Беркуту та цю заборону, люди вирішили лишатися на ніч.

Наступного дня на мітингу в Києві зібралося вже близько 5 тисяч людей. І саме тоді пролунало гасло “Україна – це Європа!”. Подібні акції пройшли у Львові, Вінниці, Одесі, Миколаєві, Донецьку, Сумах, Харкові та майже в кожному іншому обласному центрі України.

Саме тоді, 21 листопада 2013 почалися події, які змінили Україну назавжди.

Що ж до Угоди про асоціацію, її все ж таки було підписано – у 2014 році у Брюсселі. Підписантом з української сторони став Петро Порошенко, який змінив Віктора Януковича на посаді президента України після дострокових виборів.

(уривок з книги Ганни Черкаської “Українська Історія в Обличчях”)

Вічна пам’ять та слава Героям, які віддали життя за вільну Україну. Щира вдячність і шана кожному, хто продовжує наближати нашу Перемогу.

Слава Україні та всім, хто віддав життя за нашу свободу!